top_banner

Geotech

pompy ciepła

Pompy ciepła z punktu widzenia ochrony środowiska znajdują wielu zwolenników. Energia z wnętrza ziemi nie grozi wyczerpaniem surowców naturalnych, a jej pozyskiwanie przyczynia się do zmniejszenia emisji spalin i zanieczyszczeń.

Pozyskiwanie energii cieplnej z ziemi jest jeszcze stosunkowo rzadką formą ogrzewania prywatnych domów w Polsce. Podstawowym ogranicznikiem metody nadal jest niestety dość wysoka cena instalacji, której koszt ma szansę zwrócić się dopiero po kilkunastu latach. Zalety ogrzewania pompą ciepła budynków to przede wszystkim dobrze ocieplony, nowoczesny oraz ekologiczny dom. Właściciele nie muszą martwić się o wahania cen oleju, gazu, węgla czy biomasy. Także komfort jaki zapewnia mieszkańcom zamontowane ogrzewanie podłogowe, zachęca do korzystania z ekologicznych form pozyskania energii. Wiąże się z tym brak grzejników, zachowanie jednolitej temperatury w domu oraz praktycznie bezobsługowość instalacji. Ogrzane pomieszczenia i ciepła woda są zagwarantowane bez konieczności noszenia węgla. To dużo wygodniejsze, a ponadto poprawia czystość i estetykę w domu oraz jego otoczeniu. To odnawialne źródło energii, a więc nie wyczerpie się, tak jak złoża kopalne.

Występują różne rodzaje pomp ciepła, jednak do najefektywniejszych należą woda – woda (dwie studnie). Wiercimy dwie studnie – czerpalną do poboru wody, chłonną do odprowadzenia (zrzutu) wody schłodzonej, która wypływa z pompy ciepła. Odległość pomiędzy studnią czerpalną i chłonną powinna być jak największa, żeby chłodna woda zrzucana nie mieszała się z wodą czerpaną, niekorzystnie obniżając jej temperaturę. Najważniejszym warunkiem bezproblemowej pracy takiej pompy ciepła jest wysoka jakość wody w obiegu. Nie ma takich obaw w systemach z zamkniętym obiegiem glikolu, czyli w kolektorach pionowych. Ale to rozwiązanie drożej kosztuje, ma nieco mniejszą sprawność niż układ dwóch studni i wymaga zaangażowania sporej powierzchni działki. Do odwiertów głębokości 30 ÷ 150 m wkłada się sondy pionowe, czyli rury zgięte w kształcie litery U, w których krąży glikol. Kolektory pionowe wspólnie z pompą ciepła, umożliwią korzystanie z naturalnej energii zgromadzonej we wnętrzu ziemi. Zapewnią komfort cieplny i wygenerują niskie koszty ogrzewania.

Projekt i Realizacja: WiDI ART Studio